Blue Planet II
Ivana Hucíková 27/2/2018

Blue Planet II – GB, BBC America, 2018

Februárovú Kinečko tému (novej) novej vlny som sa rozhodla spracovať tak trochu doslovne, a teda ako explicitnú paralelu k novej vlne v kinematografii o podmorskom svete.

Priznám sa, že keby som pri promo videu k seriálu Blue Planet II nevidela mená Radiohead a Hans Zimmer, zrejme ho bez záujmu odignorujem. O to väčšiu radosť však mám z toho, že ich PR bolo na mňa zacielené veľmi presne a na video som okamžite klikla. Vďaka tomu som objavila jeden z najlepších seriálov, ktoré sa v súčasnosti dajú v televízii alebo na internete vidieť.

Televízna stanica BBC pred desiatimi rokmi prišla s dokumentárnym cyklom Blue Planet, ktorý sa ponáral do neprebádaných hĺbok svetových oceánov a morí. O dekádu neskôr, s pomocou novej modernej techniky a kvalitnejšej možnosti záznamu obrazu a zvuku v ťažko dostupnom podmorskom prostredí, sa znovu vybrala objavovať tieto fascinujúce miesta a živočíchov. Kto by čakal, že to bude iba klasický dokumentárno-náučný seriál, ktorého súčasťou sú sem-tam unikátne podmorské obrázky a monotónny voiceover, by im však veľmi krivdil. Tento seriál je vizuálne taký bohatý, že každý záber berie dych. Scény z rôznych podmorských scenérií sú dramaturgicky vystavané tak, že sú napínavejšie ako posledná séria Game of Thrones. Hudobná a zvuková zložka dodávajú jednotlivým dielom seriálu množstvo emócií, zanechávajúcich silné dojmy. Keď o tomto seriáli hovorím kamarátom, popisujem ho ako „Interstellar pod vodou!“, a zatiaľ toto tvrdenie všetci potvrdili.

Sledovanie Blue Planet II je dokonalým vizuálnym zážitkom. Vďaka kamerám, ktoré pod vodou už nevydávajú zvuk a potápačskej technike, umožňujúcej ponáranie bez produkovania vzduchových bublín vo vode pri každom výdychu, sa štáb seriálu dostal k svojím „protagonistom“ skutočne blízko. Vysoká kvalita záznamu, spomalené sekvencie, obrazy snímané dronmi alebo vrtuľníkom zo vzduchu, kamery pripevnené na telách žralokov, či korytnačiek, zábery z tých najhlbších častí oceánu, alebo najfarebnejších koralových útesov. To všetko spoločne vytvára pôsobivý vizuálny zážitok.

Ten je nemenej pôsobivo podporený precízne vyskladanými sekvenciami s podrobne prepracovanou dramaturgiou. Každý z dielov seriálu Blue Planet II ponúka pestrú dávku drámy, napätia, milého humoru, či láskyplných momentov. Svet oceánov je čarovným prostredím, ktoré je však neustále podrobované pravidlu „lov, lebo budeš lovený“. A to prirodzene buduje momenty napätia, s ktorými tento seriál bravúrne pracuje. Dramaturgicky presná práca s časom, strihom, napätím a prekvapením občas pripomína dramaturgiu hraného filmu. Akoby to všetko ani nebolo autentické, ale zinscenované pre potreby seriálu. Naháňačka, ukrývanie sa, kamufláž, prekvapivý zvrat. Či už je to sledovanie chobotnice, odolávajúcej útoku žraloka a z boja, ktorý vyzerá ako vopred prehratý, sa veľmi inteligentne dokáže vyslobodiť a ujsť, alebo sledovanie stáda delfínov, ženúcich sa za obrovským množstvom rýb, aby sa pri ich lovení stretli s ďalším stádom veľrýb a morských ráj a všetci tak spoločne v priebehu niekoľkých málo minút absolútne vyplienili tisíce týchto rýb. Blue Planet II nenudí. Ako vravím: napínavejšie ako posledná séria Game of Thrones.

Filmová hudba vie byť fascinujúca v tom, ako presne dokáže divákovi sprostredkovať emóciu. Ak si pustíte trailer k Blue Planet II a zavriete pritom oči, uvidíte vodu, oceán, obrovské vlny, ale aj malé vlnky bez toho, aby ste ich museli reálne vidieť. Hans Zimmer popisuje vytváranie hudby pre tento seriál ako proces blízky tvorbe impresionistického výtvarného diela. Ako malé body tónov, zvukov a fragmentov melódií, ktoré vytvárajú spoločný pestrofarebný obraz. Pri nahrávaní niektorých pasáží dirigent hudobníkom povedal, aby nehrali vtedy, keď hrá ich kolega na vedľajšej stoličke. Hudobníci tak nechávali tóny doznievať a znovu začínať veľmi plynulým spôsobom, ktorý dodáva obrazu hĺbku a dokonale ilustruje prostredie vody a oceánu. Blue Planet II je precízne a veľmi poctivo spravený seriál. Ale hudba Hansa Zimmera mu dodáva rozmer, ktorý toto dielo posúva na iný level.

Autori našli naozaj pútavý spôsob, akým hovoriť o téme globálneho otepľovania a negatívneho vplyvu ľudskej činnosti na planétu. V dobe, kedy si líder jednej z najväčších a najvplyvnejších krajín sveta dovolí tvrdiť, že globálne otepľovanie neexistuje a označuje to ako fake news, je naozaj dôležité demonštrovať konkrétne situácie, na ktorých môžeme vidieť, že človek skutočne zasahuje do prírody veľmi signifikantným spôsobom. Každý z dielov tohto seriálu ponúka okrem spomínaných atraktívnych atribútov aj dôležité posolstvo k téme neželaných zmien v oceánoch a moriach. Konkrétnymi obrazmi dokazuje náš negatívny vplyv a spôsob, akým to robí, občas láme srdce. Vidieť obrovskú veľrybu, ktorá so sebou týždne nosí svoje mŕtve mláďa, pretože sa s ním nevie rozlúčiť, diváka zasiahne. Vplyvom toho, že sa do oceánu dostane plast, ktorý následne vypúšťa do vody toxíny a tie sú postupne konzumované od najmenších živočíchov až po tie veľké, sa stáva materské mlieko tejto veľryby kontaminovaným. Bez toho, aby o tom vôbec vedela, tak kŕmi svoje mláďa niečím, čo ho postupne zabíja. Je dôležité vidieť, že toto sa naozaj deje. Je dôležité aj bežnému divákovi ukázať reálne príklady toho, ako ľudská činnosť prispieva k negatívnym zmenám prírodných ekosystémov na celom svete. Skutočné príklady. Žiadne fake news.

Natáčanie tohto seriálu trvalo zhruba štyri roky. Niektoré scény udalostí, odohrávajúcich sa v jeden konkrétny deň v roku, v jednu konkrétnu hodinu, sa tímu nepodarilo natočiť a na zopakovanie tejto príležitosti museli počkať celý nasledujúci rok. Na konci každého dielu je divákom ponúknutý krátky making of zostrih. Filmári a vedci odkrývajú technologické alebo iné prekážky, ktoré sa im pritrafili do cesty počas prípravy natáčania. Aj takéto krátke nazretie na prácu špecializovaného štábu a tímu výskumníkov je fascinujúcim zážitkom a približuje spôsoby, akými sa veda a technika v tejto oblasti za posledné roky posunuli vpred. Seriál tak oslavuje nie len technologický a vedecký pokrok, ale aj jednotlivcov, ktorí svoj život a prácu zasvätili bádaniu oceánov a živočíchov v nich žijúcich. Častokrát tak dokazujú, že zmena začína u jednotlivca a môže mať skutočne signifikantný pozitívny a globálny dopad.

Pozrite si trailer k Blue Planet II a ak z neho budete očarení, tak budete rovnako očarení aj z každého dielu tohto seriálu. A určite o ňom povedzte všetkým známym. „Interstellar pod vodou!“

*** Pre tých, ktorých rovnako zaujali mená Radiohead a Hans Zimmer – video, ktoré približuje vznik tejto unikátnej kolaborácie pre projekt Blue Planet II.

Blue Panet II - trailer
Blue Planet II (zdroj: BBC)
Blue Planet II (zdroj: BBC)
Blue Planet II (zdroj: BBC)
Blue Planet II (zdroj: BBC)
Blue Planet II (zdroj: BBC)
Blue Planet II (zdroj: BBC)
Blue Planet II (zdroj: BBC)
Blue Planet II (zdroj: BBC)