Študenti a film v roku 2017
Adam Straka 14/2/2018

Nová sekcia Kinečka s názvom Študenti a film vznikla aj z dôvodu pokrytia študentskej tvorby na Slovensku, ktorá v mediálnom priestore absentuje.

Nenapíšem nič nové, pokiaľ rok 2017 z hľadiska kultúrneho a spoločenského dosahu slovenskej kinematografie označím za najlepší rok v ére našej samostatnosti. V novoročných rekapituláciach logicky prevažuje dlhometrážna tvorba etablovaných (ale i začínajúcich tvorcov), my sa však pozrieme na to, ako sa darilo študentským filmom z produkcie Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Detailný prehľad vznikol vďaka údajom z festivalového oddelenia VŠMU.

Uplynulý rok sa na celkovo 144 filmových festivaloch či prehliadkach, na Slovensku i vo svete (v 40 rôznych krajinách), premietlo 91 filmov z produkcie VŠMU, z toho 42 s rokom výroby 2016 a novšie. Najväčšie zastúpenie mali hrané filmy (40), po nich nasledovali animované filmy (31) a najmenej bolo dokumentárnych filmov (20).

Čo sa počtu účastí týka, tam sa animovaný film dostal na prvé miesto s počtom 157, hrané filmy sa objavili na festivaloch a prehliadkach 106-krát, dokumentárne 62-krát.

Bezkonkurenčne najúspešnejším filmom z hľadiska účastí je animovaný film Martiny Mikušovej Chilli (2016), ktorý nazbieral dokopy 34 účastí, 24 na zahraničných fórach, 10 na Slovensku. V roku 2017 získala za tento film dve ceny: na Medzinárodnom festivale krátkych filmov Cinema Perpetuum Mobile v bieloruskom Minsku zvíťazila v kategórii Najlepší animovaný film, na 28. ročníku výročných cien IGRIC získala Špeciálnu cenu za kreatívny prístup v animovanom filme.

Druhým najpočetnejšie obsadzovaným filmom sa stal dokumentárny film O sestre (2016) Barbory Sliepkovej. V zahraničí sa objavil 9-krát, na Slovensku 11-krát. Spomedzi ostatných študentských filmov bol na Slovensku najviackrát premietaný, čomu okrem účasti na festivaloch a prehliadkach dopomohla aj distribúcia po školách v rámci projektu Dokument na kolesách. Celkovo si Barbora Sliepková odniesla štyri ceny, dve z nich z bratislavského Febiofestu (Najlepší film v kategórii krátkych filmov, Cena divákov), víťazstvo v kategórii Best Documentary na festivale Prvý krok v Tirane a cenu za Najlepší dokumentárny film z Medzinárodného festivalu filmových škôl, Uruguaj, Argentína.

Premiéru na prestížnom festivale v Cannes mal tvorca Michal Blaško so svojim filmom Atlantída (2017). Tento úspech mu otvoril dvere na ďalších 15 festivalov a prehliadok, z toho 12 z nich bolo v zahraničí. Stal sa najoceňovanejším študentským filmom, získal dve ceny vo francúzskom Poitiers (najlepší scenár a divácke hlasovanie), jednu cenu v nemeckom Cottbuse (najlepší krátky film) a na študentskom festivale Áčko zaznamenal bezprecedentnú dominanciu v podobe piatich cien (najlepší film, réžia, scenár, kamera a divácka cena). Už v roku 2018 doplnil zoznam ocenení o cenu Arte na známom festivale Premier Plans vo Francúzsku a cenu za najlepší krátky film na Prague Short Fim Festival.

Okrem Atlantídy mala premiéru na áčkovom medzinárodnom festivale aj Martina Buchelová s filmom Magic Moments (2016). Po premiére v Toronte sa film objavil v zahraničí ešte 5-krát, na Slovensku 2-krát, pričom z festivalu Áčko si odniesol dve ceny: za najlepší strih a špeciálnu cenu poroty.

Nad 10 festivalových účastí zaznamenali filmy Jahodové dni (E. Sekerešová, 2016; 9 v zahraničí, 6 na Slovensku), Skúška (G. Valentovič, 2016; 10 v zahraničí, 3 na Slovensku), Rosso papavero (M. Smatana, 2014; 9 v zahraničí, 4 na Slovensku), Tutti (M. Jasaň, 2016; 6 v zahraničí a 6 na Slovensku) a Manžel Ján s rodinou (P. Čižmár, 2016; 6 v zahraničí a 6 na Slovensku).

V porovnaní s ostatnými rokmi nie sú tieto čísla prelomové. V roku 2016 sa študentské filmy z VŠMU ocitli na 168 prehliadkách a festivaloch v 51 krajinách, rok predtým to bolo dokonca 206 prehliadok a festivalov. Zaujímavým je tento prehľad hlavne úspešným ťažením animovaných filmov, obzvlášť v čase, kedy sa čoraz viac upozorňuje na ich súčasné festivalové „sucho“ 1.

1. Šošková, E. Festivaly signalizujú pokles kvality, In: Filmsk 01/2018, s.35.

Chilli
O sestre
Atlantída
Magic Moments